Oleje nemajú radi chemické, umelé a komedogénne látky. Nielenže bránia pôsobeniu olejov, ale tiež narúšajú procesy, ktoré sa odohrávajú v pokožke hlavy. Inými slovami, takéto látky môžu zničiť to, čo sa olejom podarilo. Preto najlepšie šampóny na odstránenie olejov z vlasov sú tie bez SLS a SLES, parabénov, umelých farbív a iných látok dráždivých pre pokožku. Z tohto dôvodu by st mali siahnuť po ekologickom šampóne alebo po jednoduchom silikátovom prípravku, určenom na umývanie vlasov detí.
Ktorý olej si vybrať na ošetrenie vlasov?
Aby olej pôsobil na vaše vlasy tým najpriaznivejším spôsobom, musí zodpovedať úrovni pórovitosti vašich vlasov.
Premýšľali ste niekedy, prečo jeden olej robí vaše spľasnutými, zatiaľ čo ostatné pramene krepatejú? Tajomstvo spočíva v štruktúre olejov a presnejšie vo veľkosti molekúl, z ktorých sa olej skladá. V zložení olejov dominujú rôzne mastné kyseliny rôznych veľkostí molekúl. A nie každá molekula zodpovedá každému typu vlasov.
Vzhľadom na to sa musíte pri výbere prírodných olejov riadiť typom mastných kyselín, ktoré dominujú v konkrétnom oleji. To je jediný spôsob, ako si vybrať ten správny olej pre vašu pórovitosť vlasov.
Pórovitosť vlasov – čo to je?
Pórovitosť vlasov je parameter opisujúci situáciu a stav vašich prameňov. Tento pojem bol vynájdený pozorovaním a analýzou vonkajších štruktúr vlasov, presnejšie analýzou kutikuly, z ktorej sa každý vlas skladá. Kutikuly nie sú pevne spojené s povrchom vlasov, namiesto toho sú usporiadané vo vrstvách a tak pokrývajú vlas. Sú prepojené s bunkovým spojivom. Kutikula začne stúpať v okamihu kedy sa vlasy poškodia. Čím viac sú vlasy ochudobnené a dehydratované, tým viac sú kutikuly vyvýšené, čo naznačuje vyššiu pórovitosť vlasov. Preto čím viac sa kutikuly zdvihnú, tým viac vlasov je „bezbranných“, teda náchylných na poškodenie.
Každý dobre vybraný prírodný vlasový olej veľkosťou svojich molekúl zapadá do medzier rôznych veľkostí, ktoré charakterizuje každý typ vlasov.
Tri typy pórovitosti vlasov
Vzhľadom na úroveň pórovitosti môžeme rozlíšiť tri typy vlasov:
- Vlasy s nízkou pórovitosťou – s tesne priliehajúcimi kutikulami. Takéto vlasy sú husté a ťažké, skôr drsné a nie príliš vhodné na styling. Tento typ vlasov si vyžaduje zvláštnu starostlivosť, bez toho, aby vlasy zostali mastné a v dôsledku toho stratili objem. Príliš veľa mazu môže viesť k nadmernému vypadávaniu vlasov, ktoré je spôsobené oslabenými cibuľkami (kvôli zlej cirkulácii kyslíka).
- Vlasy so strednou pórovitosťou – s mierne ohnutými kutikulami. Nesprávna starostlivosť môže spôsobiť, že vlasy budú buď spľasnuté, alebo skrepatené. Stredne pórovité vlasy majú často dehydrované končeky, sú statické alebo mastné. Cibuľky strácajú tvar, preto vlasy vypadávajú. Nedostatočné množstvo vitamínov a minerálov prispieva k poškodeniu vlasov.
- Vlasy s vysokou pórovitosťou – s naširoko otvorenými kutikulami. Vlasy sú dehydrované a v extrémne poškodenenom stave. Takéto vlasy sú zbavené lesku a vitality, strácajú objem a hustotu, často sú krehké. A čo viac, stav takýchto vlasov sa zhoršuje rýchlejšie, pretože rýchlo strácajú vlhkosť. Tento druh vlasov musí byť neustále živený. Dôležité je aj to, že majiteľ týchto vlasov musí byť opatrný, aby ich nepoškodil ešte viac.
Ako definovať pórovitosť vlasov?
Pórovitosť vlasov možno definovať mnohými spôsobmi. Ak máte čas a značné problémy s vlasmi, navštívte trichológa, ktorý bude skúmať vaše vlasy a pokožku hlavy.
Okrem toho môžete zistiť pórovitosť vlasov vložením čistých vlasov (bez silikónov atď.) do nádoby naplnenej vodou. Sledujte vlasy, aby ste zistili, čo sa s nimi stane po 10 minútach:
- Ak klesli na dno – znamená to, že vaše vlasy majú vysokú pórovitosť; kutikuli absorbujú vodu rýchlo.
- Ak plávajú niekde uprostred – znamená to, že vaše vlasy majú strednú pórovitosť; kutikula absorbuje vodu v primeranom množstve.
- Ak sa vznášajú na vode – znamená to, že vaše vlasy majú nízku pórovitosť; kutikula vodu vôbec neabsorbuje.
Ženy väčšinou ľahko zistia, akú úroveň pórovitosti majú ich vlasy, nakoľko jej zistenie nie je tak ťažké. Popis troch typov pórovitosti vlasov umožňuje ľahko kategorizovať vaše vlasy.
Ako zladiť olej s pórovitosťou vlasov?
Ako už bolo spomenuté predtým, vlasové oleje majú odlišnú štruktúru, pretože majú rôzne veľkosti molekúl, z ktorých sú tvorené. Vďaka tomu môžu oleje ideálne zapadnúť do určitého typu vlasov. Napríklad kokosový olej má veľmi malé molekuly, ktoré zapadajú do malých medzier vlasov s nízkou pórovitosťou. Malé molekuly zároveň nefungujú dobre na vlasoch s vysokou pórovitosťou, pretože všetko, čo spravia je, že zkrepatejú vlasy. Pri výbere oleja si dávajte pozor na množstvo jednotlivých mastných kyselín, ktoré olej obsahuje.
Môžete použiť nasledujúce typy:
- Vlasy s vysokou pórovitosťou – vyberte si olej s vysokým obsahom polynasýtených mastných kyselín (omega-3 a omega-6)
- Vlasy so strednou pórovitosťou – vyberte olej s vysokým obsahom mono-mastných kyselín (omega-7 a omega-9)
- Vlasy s nízkou pórovitosťou – vyberte olej s vysokým obsahom nasýtených mastných kyselín (kyselina laurová, kyselina stearová, kyselina myristová)
Ktorý olej zodpovedá vlasom s nízkou pórovitosťou?
Vyberte oleje s malými molekulami:
- Kokosový olej
- Bambucké maslo
- Olej Babassu
- Palmový olej
Ktorý olej zodpovedá vlasom strednej pórovitosti?
Vyberte oleje so stredne veľkými molekulami:
- Olej z lieskových orechov
- Olej z kamélie
- Moringa olej
- Mandľový olej
- Argánový olej
- Makadamský olej
- Marhuľový olej
Ktorý olej zodpovedá vlasom s vysokou pórovitosťou?
Vyberte oleje s veľkými molekulami:
- Olej zo svetlice farbiarskej
- Cédrový olej
- Hroznový olej
- Slnečnicový olej
- Olej z čiernych semien
- Kukuričný olej
- Večerný pupalkový olej
Olej na vlasy – na čo by ste mali byť opatrní?
Vlasové oleje získali tak obrovskú popularitu, že takmer každá kozmetická značka vyrába kozmetické výrobky obsahujúce olej. Avšak skôr ako navštívite kozmetický obchod, zoznámte sa s tým, čomu by ste mali pri nakupovaní venovať pozornosť. Týmto spôsobom sa vyhnete negatávnym prekvapeniam, pretože ochránite vaše vlasy pred poškodením.
- Zloženie olejov – neznášajúce sa oleje. Mnohí výrobcovia neberú do úvahy, či sú oleje, ktoré vložili do svojho výrobku, vyvážené a vyberané podľa pórovitosti vlasov. Namiesto toho používajú buď tie najbežnejšie alebo najobľúbenejšie oleje. Vďaka tomu sa oleje stávajú menej účinnými, pretože nemôžu ukázať celý svoj potenciál.
- Zloženie vlasového oleja – mastné kyseliny s krátkym reťazcom (SCFA). Jedná sa o veľmi nevľúdne alkoholy, ktoré môžu dráždiť pokožku hlavy, spôsobiť alergie a keď sa používajú nepretržite, môžu dokonca prispieť k dehydratácii vlasov. Vo svetle tohto sa odporúča vyhnúť sa takýmto alkoholom nielen v olejoch, ale aj v iných kozmetických výrobkoch. Takéto mastné kyseliny s krátkym reťazcom sú okrem iného: denaturovaný alkohol, benzylalkohol, izopropylalkohol, etanolový alkohol.
- Zloženie olejov na vlasy – ropné deriváty a umelé farbivá spolu s konzervačnými látkami a ťažkými komedogénnymi silikónmi môžu dráždiť. Pamätajte si, že čím prirodzenejšie zloženie vlasového oleja, tým lepší je jeho účinok. Najlepšie vlasové oleje neobsahujú žiadne možné dráždivé látky, preto ich možno aplikovať priamo na pokožku hlavy.
Užite si nákupy!